Mükemmel Bir Tanıtım Videosu İçin Senaryo Yazma Teknikleri

Mükemmel Bir Tanıtım Videosu İçin Senaryo Yazma Teknikleri

Bildiğiniz gibi, animasyon tanıtım videoları sadece sevimli karakterler kullanılarak yapılmıyor. Karikatürden fırlamış gibi duran bu şirin karakterler videonuzu renklendirmeden önce,  incelikle tasarlanmış ve iyi çalışılmış bir senaryo yazmak gerekiyor.

Tam da bu aşamada karşımıza çıkan soru şu;  potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekecek sağlam bir senaryo nasıl yazılır? Şimdi bu yazımızda, ürün ve hizmetlerinizi kusursuz bir şekilde anlatabilmeniz için ihtiyacınız olan senaryo yazma tekniklerinden bahsedeceğiz. Eğer hali hazırda elinizde daha önce yazdığınız metinleriniz varsa, vereceğimiz bilgilere göre bu çalışmalarınızı da gözden geçirebilirsiniz.

Not: Senaryo derken, çoğumuzun aklına kurgu detayları da gelmektedir. Aslında senaryo, sunum metni ve kurgunun birleşmesinden oluşur. Ancak biz bu yazıda senaryo olarak videomuzda seslendirmenin uygun vurgu ve tonlama ile okuduğu sunum metnini kastediyor olacağız.

1) Klasik Senaryo Yapısı

Bütün meşhur sinema film senaryoları aynı temel yapı üzerine kurulur. Aynı şekilde siz de tanıtım videonuzun senaryosu için bu temel yapıyı takip edebilirsiniz. Bu temel senaryo yapısını uygulamak, potansiyel müşterilerinizin (hedef kitlenizin) ilgisini çekmek ve merakını uyandırmak için gerekli unsurlara yer vermenizi sağlayacaktır.

Klasik senaryo yapısı, genel olarak üç bölüm üzerine kurulur; bunlara giriş, gelişme ve sonuç diyebiliriz. Animasyon tanıtım video senaryosu da,  bu kavramları biraz farklı adlandırmak kaydı ile yine bu temel bölümlerle çalışır. Biz bu üç bölüme “giriş, gelişme ve sonuç” yerine “Ne, Nasıl, Neden” isimlerini veriyoruz.

Bölüm 1: “Ne / Hangi”

Tanıtım videonuzun senaryosunun ilk açıklaması gereken şeyi, “Ne problemi veya Hangi problem” sorularıyla ifade ediyoruz.  Yani ürün veya hizmetiniz, müşterinizin hangi problemini çözüyor. Tanıtım videosuna, hedef kitlenizin yaşadığı problemi ifade ederek başlamak, potansiyel müşterilerinizin hemen dikkatini çekecektir. Böylece hedef kitleniz, kendi problemini konu edinen bir videoyu sonuna kadar izlemek isteyecektir. Buradaki “Ne / Hangi” sözcükleri, aslında müşterilerinizin internette aradığı şeydir. Bu nedenle videonun hemen başında bu konuya açıklık getirmek son derece isabetli olacaktır.

Bölüm 2: “Nasıl”

Birince bölümde, potansiyel müşteri kitlemizin yaşadığı problemi ortaya koyduğumuza göre, şimdi ikinci bölümde bizim ürün veya hizmetimizin bu problemi NASIL çözdüğünü açıklamamız gerekiyor. Çözüm konusunu olabildiğince basit ve direk olarak açıklamamız gerekiyor. Senaryo yazarken bu bölümde en çok yapılan hatalardan biri de problem çözümünün çok fazla detaya girilerek yapılmasıdır. İzleyicilerin kafasını karıştıracak detaylara girip video süresini uzatmaya ve onları sıkmaya gerek yoktur.

Bölüm 3: “Neden”

Evet bu bölüme geldiğimizde müşteri kitlemiz problemini nasıl çözdüğümüzü artık biliyor. Ancak tabi ki bizimle benzer ürün ve hizmetleri olan diğer firmalar da (rakiplerimiz) aynı problemi çözebiliyorlar. Üçüncü bölümde, hedef kitlenize rakiplerimizi değil de neden bizi seçmeleri gerektiğini söylemeliyiz. Burası videonun en agresif bölümüdür. Çünkü ürünümüzün özelliklerini ve faydalarını açıklayacağız.

Bazen “Nasıl” ve “Neden” bölümleri çok benzer olur, biraz örtüşebilir ya da gerçekten ve tamamen aynı olabilir. Böyle bile olsa, videonun tamamında agresif olmayıp bunu videonun sonuna bıkmak daha doğru olacaktır.

İster animasyon video reklamı, isterseniz daha klasik bir tanıtım filmi için senaryo yazarken daima açık bir şekilde bu klasik senaryo yapısını kullanın. Çünkü bu denenmiş, anlatım açıklığı olan ve neredeyse dünyadaki herkesin aşina olduğu bir sistemdir. Bu aşinalık sizin lehinize çalışacak ve insanlar bilinçaltında vermek istediğiniz mesajı sezerek sizin markanıza odaklanacaklardır.

2) Senaryoyu Kısa Tutun

Bir video süresi ne kadar uzun olursa, o videonun tamamının izlenme ihtimali o kadar zayıf olacaktır. Araştırmalara göre insanların %85’i 30 saniyelik bir videonun tamamını izlemeye yatkındır. Süresi 2 dakikaya kadar olan bir videonun tamamının izlenme oranı ise %50 olarak belirlenmiştir. Bu aslında yine de iyi bir orandır. Ancak bir reklam videosu iki dakikayı geçiyorsa, izlenme oranı çok daha hızlı bir düşüş gösterecektir.

Yani animasyon reklam videomuzun senaryosu için çıkarmamız gereken ders nedir? Çok basit: Kısa ve Öz olmak!

Sunum metninin kelime sayısı, reklam videonuzun süresini belirler. Buna göre Türkçe 110 kelime civarı bir sunum metni ortalama 60 saniye video süresine tekabül eder. Biz Emir Medya olarak ideal sürenin 90 saniye olarak görüyoruz. Bu da kelime sayısı olarak 165 kelime bir sunum metni demek oluyor.

3) Hemen Konuya Girin

Animasyon reklam videosunun iş fikrinizi, ürün veya hizmetinizi çabuk ve direk olarak anlatmaya yetecek kadar kısa olması gerektiğini öğrendik. Bir başka faydalı ipucumuz da basit olabilmektir.  İşiniz veya ürününüzle ilgili bütün her şeyi bir buçuk iki dakikalık bir videoda anlatmaya çalışmayın. Lafı dolandırmadan bir an önce sadede gelin. Kendinize biraz zaman ayırıp videonuzun konusunu düşünün. Videoda hedef kitlenize vermek istediğiniz en önemli mesaja odaklanıp, önemli olmayan detaylardan uzak durmanız gerekir.

Konunuzla ilgili anlatmak istediğiniz birçok detaylı bilgiyi hedef kitlenize anlatamamaktan endişe etmeyin. Eğer videonuzu izleyenler gerçekten ürün veya hizmetinizle ilgilenirlerse, videoya sığdıramadığınız detaylı bilgileri web sitenizdeki yazılarda, diğer videolarda v.b. bulacaklardır.

4) Hedef Kitlenize Odaklanın

Animasyon reklam videosunun içeriği olarak aklınızda tutmanız gereken en önemli şey, hedef kitleniz ve problemlerini çözmede onlara nasıl yardımcı olduğunuzdur. Onlara bir şey satmaya çalışmaktan ziyade, gerçekten onlara yardımcı olabileceğinizi anlamalarını sağlayın. Ancak bu şekilde size gerçek bir güven duygusu içine girip ürün veya hizmetinizi satın almaya karar verirler.

Burada dikkat etmeniz gereken şey, videonun tüm süresi boyunca markanızın özelliklerinden bahsederken hedef kitlenizin problemini gözden kaçırmamaktır. Böyle olursa birçok satış-dönüşüm fırsatını kaçırabilirsiniz. Bir başka ifadeyle, bütün animasyon tanıtım videolarının odaklandığı asıl şey “ÇÖZÜM” olmalıdır.  Videoda vurgulayacağınız “çözüm ve markanız” ortaklığı size birçok potansiyel müşteri getirecek olan en önemli şeydir.

5) Açık Bir Eyleme Çağrı İfadesi Kullanın

Hedef kitlenizin, videonuzu izledikten sonra ne yapmalarını istediğinizi açık bir şekilde belirtmeyi unutmayın. Bu eylem genellikle; “ayrıntılı bilgi için şu numarayı arayın”, “şu adresten ücretsiz üye olun”, “şu linkten ücretsiz e-kitabı indirin”, “mobil uygulamamızı hemen ücretsiz indirin” gibi ifadeler olabilir.

Aynı videoda birden çok eyleme çağrı ifadesi yapmayın! Sadece bir eylem çağrısı yapın ve de bu anlaşılır ve açık olsun. Tek videoda birden çok eyleme çağrı, kafa karışıklığına neden olacaktır. Bu da çabanızı sulandıracak veya daha da kötüsü hiçbir olumlu etki bırakmayacaktır.

Bununla birlikte eğer pazarlama stratejiniz, farklı eylem çağrıları yapmayı gerektiriyorsa, aynı reklam videonuzun farklı versiyonlarını yapabilir ve her birinde başka bir eylem çağrısını kullanabilirsiniz. Sonrasına bu farklı eylem çağrılı benzer videolarınızı, farklı reklam kampanyalarında veya A/B testlerinde hangisinin daha başarılı olduğunu ölçmek için kullanabilirsiniz.

Bu ana unsurlara ek olarak, animasyon reklam videonuzun senaryosunu yazarken dikkate almanız gereken birkaç hususu daha kısaca belirtelim.

Doğru Tonu Bulun: Hedef kitlenizi daima aklınızda tutmak, sadece onların aradıkları çözümü düşünmekten daha isabetlidir. Bu onların kim olduklarını, nereye ait olduklarını yaşlarını ve ait oldukları kitleyi hatırlamaktır. Bunların hepsi, videonuzda doğru tonlamayı yakalamanızda size yardımcı olur.

Espirili Bir Yaklaşım Kullanmak: Son birkaç yıldır eğlenceli bir havası olan şirket videoları sosyal medyada çokça paylaşılan içerikler arasında yer almaktadır. Bu bir tesadüf değildir. Eğlenceli bir üslubu olan içerikler, resmi bir üslup kullanan içeriklere göre daha fazla paylaşılma ihtimaline sahiptir. Eğer işinize eğlenceli bir bakış açısı bulabilirseniz onu denemelisiniz. Bu arada, sırf bu yüzden eğlenceli olmak zorunda olmadığınızı unutmayın. Eğer işinizle ilgili ince bir mizahi çizgi bulamazsanız zorlamayın.

Faydalarınızı Konuşun, Özelliklerinizi Değil: Yukarıda, “Neden” başlıklı 3. Bölümü anlatırken, ürün özelliklerinden bahsetmenin biraz agresif olduğunu söylemiştik. Bu satış agresifliğinden kurtulmanın harika bir yolu da,  ürün veya hizmetinizin özelliklerinden değil faydalarından bahsetmektir. Ürününüzün teknik olarak çok kabiliyetli olduğundan bahsetmek her ne kadar çekici gelse de teknik konulara çok fazla girmek ters teperek istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Yani, 50 inç HD ekranlardan bahsetmek yerine, büyük ekranlı televizyonların aile bireylerini etrafında toplayacağından bahsedebilirsiniz. Farkı görüyor musunuz? Birincisi olayı ıskalarken, ikincisi müşteriyi o durum içerisinde düşünmeye bir davettir.

Biz her zaman animasyon video senaryosunun, senaryo sürecini ve tekniğini iyi bilen profesyoneller tarafından yazılmasını öneriyoruz. Ama önce bunu kendiniz de deneyebilirsiniz. Özellikle de bütçeniz kısıtlıysa bir animasyon reklam video senaryosu için prodüksiyon şirketlerine yüksek ücretler ödemenize gerek yoktur.

Senaryo Yazma ve Animasyon Video Hazırlama Hizmeti

senaryo nasıl yazılırEmir Medya olarak yaklaşık üç yıldır birçok firma tanıtım filmi ve animasyon reklam videosu hazırladık. Bu çalışmaların çoğunda sunum metnini biz yazıyoruz. Animasyon tanıtım videosu talebinde bulunan müşterilerimize genellikle her şey dâhil (senaryo yazımı, seslendirme, video hazırlama) olarak fiyat veriyoruz.

Çalışmaya ilk başladığımızda size senaryo sorularımızı gönderiyoruz. Bu soruları, tanıtımını yapmak istediğiniz ürün veya hizmetinizi en iyi şekilde anlayıp videoda en önemli avantajlarını ön plana çıkarabilmek adına sizden talep ediyoruz. Bize gönderdiğiniz cevapları, internet sitenizi, broşür v.b. dikkatlice inceledikten sonra senaryo taslağınızı hazırlayıp onayınızı almak için size dönüş yapıyoruz. Genellikle iki alternatifli olarak yazdığımız senaryolar üzerine değiştirmek, eklemek veya çıkarmak istediğiniz hususları dikkate alarak senaryonuza son halini veriyoruz.

Son halini onayladığınız senaryoyu seslendirmeye alıyor ve videonuzu hazırlamaya başlıyoruz. Aynı şekilde seslendirilmiş video taslağını yine sizin onayınıza sunuyor ve istediğiniz revizeleri yapıp videonuzu teslim ediyoruz.

Yukarıda anlattığımız hususlar çerçevesinde animasyon reklam videosu veya tanıtım filmi için senaryonuzu hazırladıysanız, profesyonel seslendirme ve tanıtım videosu hazırlama konusunda size hizmet vermekten mutluluk duyarız. Eğer senaryo yazacak vaktiniz yoksa bu konudaki deneyimimizle ürün ve hizmetleriniz için en iyi senaryoyu uygun fiyatlarla yazabiliriz.

Bu konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. Whiteboard veya 2D animasyon tanıtım videosu için senaryo yazma, profesyonel seslendirme ve animasyon reklam videosu gibi talepleriniz için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Kaynak: http://go.yumyumvideos.com/blog/how-to-writing-an-animated-explainer-video-script

Video İçerik Pazarlamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Video İçerik Pazarlamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pazarlama kavramı son yıllarda teknolojideki gelişmelerle birlikte çok büyük bir değişime uğramıştır. Genel olarak reklam ve tanıtım faaliyetleri olarak özetlenebilecek pazarlama, sosyal medya internet kullanımının yaygınlaşması sonucu iyiden iyiye birey odaklı hale gelmiştir.

Video pazarlama sektörü, günümüzde yeni nesil pazarlama kanalları arasında son yıllarda en çok tercih edilen metotlardan biri haline geldi. Ancak bu metodun dinamikleri gerektiği gibi tam anlaşılmadığında, içerik pazarlama hataları çok sık yapılıyor ve istenen verimi almak güçleşiyor. Peki, bu konuda en sık yapılan hatalar nelerdir?

Video içerik pazarlama, günümüz internet dünyasında yıldızı hızla yükselen önemli alanlarından birisidir. Video pazarlamanın birçok değişik modeli olsa da en tesirli olan yolun “video içerik üreticiliği” olduğu ile ilgili hepimizin hem fikir olduğumuzu düşünüyoruz. Video pazarlama teknikleri uygulanırken, aşağıdaki maddeleri zihnimizin bir tarafında bulundurmak, pazarlamada başarıya ulaşma ihtimalimizi artıracaktır.

Gönderi Sıklığının Değişken Olması

Bir içerik takvimi oluşturmanız oldukça yararlıdır. İlk etapta içeriğinizi ne vakit oluşturacağınız ve yayınlayacağınıza konusunda temel bir kroki hazırlamak yeterlidir. Daha sonra, içerik konusunda teferruatlar ve muhteva takviminin kapsadığı vakit aralıkları üzerinde geliştirmeler de yapabilirsiniz.

Tek Taraflı İletişim; İçerik pazarlama hataları dâhilinde en ehemmiyetli konulardan biri tek istikametli iletişimdir. İyi bir içerik taktiği, mutlak içerik yayınlamak üzerine kurulu olmamalıdır.

İçeriklerinizi iş hedeflerinizi gerçekleştirmek maksadıyla kullanmamak

tanıtım videosu içerik pazarlamaEn çok rastlanan içerik pazarlama hatalarından bir ötekisi de, paylaşılan içeriklerle iş hedeflerinin birbirini tutmamasıdır. Muvaffak olmak istediklerinizi ve görevinizi tam olarak değerlendirmeden paylaştığınız “mükemmel” içeriklerin markanıza uzun vadede katkısı olmayacaktır. Birçok şirket, içerikte değer yaratmaya odaklanırken, hedeflerini ihmal edebiliyor.

Videonuzda duyguları kullanın

Duygular, insanları harekete geçirir. Video içeriğinizin bir duygusunun olması paylaşılma ihtimalini arttırır. Mutluluk, hüzün, korku, şaşırmak gibi duyguları kesinlikle kullanın.

Kısa videolar her daim daha iyidir

İnternet dünyası bir şekilde “hızlı” dünya olarak idrak ediyor. Kimse, rastgele bir şeye fazla vakit harcamak istemiyor. Bu yüzden çalışmalarınızı kısa tutun.

Aramanın gücünü hafife almayın; Paylaşılabilir bir şey yapıyorsunuz, arama sonuçlarında da bulunabilecek şekilde bir çalışma yapmak size çok daha fazla yarar sağlayacaktır. Bu yüzden çalışmaların isimleri, açıklamaları ve etiketleri her zaman çok önemlidir.

Whiteboard & 2D Animayon Tanıtım Videoları

Video içerikleri çok çeşitli olabilmektedir. Sadece yazı efektleriyle hazırlanmış bir tanıtım videosu olabileceği gibi, bir sunucunun önceden hazırlanmış bir metni okumasıyla hazırlanacak bir tanıtım videosu da kullanabilirsiniz.

Son zamanların en etkili ve akılda kalıcı tanıtım yöntemi ise whiteobard tarzı dediğimiz videolardır. Whiteboard videolar, genelde beyaz zemin üzerine bir takım yazı ve resimler çizilerek üretilen ilgi çekici çalışmalardır. Bunun yan sıra bir de 2D Animasyon dediğimiz, renkli ve hareketli karakterlerin kullanıldığı tanıtım videoları vardır.

Whiteboard ve 2D animasyon videoları, diğer klasik tanıtım videolarına göre sonuna kadar izlenmekte, beğenilmekte ve çok ilgi çekici olduğu için sosyal medya üzerinde kullanıcılar tarafından sıkça paylaşılmaktadır. Bu yüzden firma tanıtımı, bir ürün veya hizmetin tanıtımında bu tür animasyon videoları tercih etmeniz, etkili bir reklam kampanyası yürütmenizde büyük rol oynayacaktır.

Emir Medya ekiibi olarak düşündüğünüz reklam videosu için güzel bir animasyon video hazırlayabiliriz. Bunun için bize nasıl bir tanıtım videosu istediğinizden biraz bahsetmeniz yeterlidir. Süreç olarak; siparişinizi başlattıktan sonra size göndereceğimiz senaryo sorularına kısa cevaplar vermenizi rica ediyoruz. Bu cevaplarınıza göre en etkili reklam metnini hazırlayıp onayınız için size dönüş yapıyoruz. İstediğiniz revizeleri yaparak, sunum metnine son halini verip seslendirme çalışmasına ve ardından videonuzu hazırlamaya başlıyoruz. Video üzerinde istediğiniz değişiklikleri yaparak çalışmanızı teslim ediyoruz. Üstelik bunu piyasaya göre çok uygun fiyatlarla yapıyoruz.

Böyle bir çalışma yaptırmak isterseniz, bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Animasyon Tanıtım Videolarının Önemi

Animasyon Tanıtım Videolarının Önemi

Videolar dijital ortamın en ilgi çekici, reklam gücü en yüksek içerikleridir. Bazen bir marka projesi bazen de profesyonel reklam şeklinde karşımıza çıkar. Bu anlamda animasyon tanıtım videolarının neden çok fazla tercih edilmeye başlandığını bazı istatistik bilgileri vererek açıklamaya başlayalım.

Her ay 800 milyon kullanıcının 4 milyar video izlediği, videonun gücünü ifade ediyor aslında. Bu sebeple markaların, iş ve hizmetini tanıtmak isteyen şahıs veya firmaların reklamını yapmak için tanıtım videolarını tercih etmeleri kaçınılmaz olmuştur.

2d-animasyon-tanıtım-videoVideolar, izleyicilerin kafasında tanıtılmak istenen iş, ürün veya hizmet hakkında çok kısa sürede bilgi sahibi olmamızı sağladığı gibi aynı zamanda da izleyerek zihinlerde bir yer edinmesine sebep olmaktadır.

Uzun süredir e-ticaret siteleri,  online tanıtım videolarını pazarlama stratejilerine dahil etmeye başlamıştır ve gün geçtikçe fotoğraf yerine tanıtım videoları daha yaygın kullanılmaya devam edecektir. Kaldı ki şimdi bile Avrupa ülkelerinde 50 kişiden 48’i tanıtımları için videoları tercih etmekte ve Bunun sonucu olarak satışların yüzde 30 veya 40 artığı belirtilmektedir.

Reklam ve Tanıtım için Nasıl Videolar tercih edilmeli?

Araştırmalar, izleyicinin zihninde en çok yer edinen videoların eğlenceli ve kısa formatlı videolar olduğunu whiteboard-videogöstermiştir. Video süresini çok uzun tutmadan, animasyon veya whiteboard dediğimiz karakalem tanıtım videolarını tercih etmek, yerinde olacaktır. Müzik eşliğinde ve farklı farklı karakterlerle tanıtılmak istenen ürün veya hizmet ya da herhangi bir iş whiteboard, animasyonla çok daha etkileyici hale gelecektir. Bunu sizinle kanıtlamamız için aşağıda hazırlamış olduğumuz videoyu izlemeniz yeterli olacaktır.

Örnek video buraya

Kısaca özetlemek gerekirse, gittikçe büyüyen rekabet ortamında daha fazla müşteriye ulaşarak satışlarınızı ve gelirlerinizi arttırmak istiyorsanız mutlaka internet reklamlarının gücünü kullanmalısınız. İnternet reklamlarının en güçlü araçlarından olan 2D animasyon tanıtım videoları, amacınıza en etkili ve uygun maliyetlerle ulaşmanızı sağlar. Tanıtım videolarının diğer reklam araçlarına göre öne çıkan özelliklerini şöyle sıralayabiliriz.

  • Metin ve resim reklamlar izleyicilerin ilgisini çekmede yetersiz kalırlar.
  • Animasyon tanıtım videoları, birçok ilgi çekici özelliği bir arada kullanarak izleyiciyi çeker.
  • Videolar, iyi bir senaryo ile çok daha akılda kalıcı olur.
  • İyi bir tanıtım videosu, sosyal medyada daha çok izlenir ve paylaşılır.

Yukarıda sıraladığımız özelliklerinin yanında, tanıtım videosu senaryosunda potansiyel müşterilerinizin yaşadıkları problemleri ve sizin bu problemi nasıl çözdüğünüzü anlatırız. Böylece onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi kendi hikayeleriyle anlatarak, hedef kitleniz üzerindeki etkiyi maksimum düzeye çıkarabilirsiniz.

Siz de işinizi, web sitenizi, ürün ve hizmetlerinizi en etkili şekilde tanıtmak için bir animasyon tanıtım videosu yaptırmak isterseniz, Emir Medya reklam ajansı olarak size yardımcı olmak için her zaman hazırız. Ayrıntılı bilgi için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz. Animasyon ve whiteboard tanıtım videoları hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki linki tıklayınız.

2D Animasyon Tanıtım