Whiteboard Animation Explainer Video Service

Whiteboard Animation Explainer Video Service

An engaging whiteboard animation video is must have for all kinds of business. You migth have a great product or service. However if your potencial clients didn’t hear about them, you can not make any sales right?

Now there is a great way to advertise your service and products with a powerfull and affordable way. In this point, whiteboard animation videos come in. You can give your messages to your audience and convert them to buyers by simply present your messages entertaining way.

Whiteboard Animation Videos Are Powerful

Struggling to increase your sales and conversion rate? Then you need a captivating whiteboard animation, not an ordinary boring one. But the most engaging one. That will grab the visitors attention and convert them to a buyer.

I make engaging videos that capture the visitors attention by explaining an idea, product or service in a simple and entertaining way with very affordable prices. I use fast drawing technique, professional voice over and great musics to give your message to your audience with a simple and powerful way.

A whiteboard video will engage different senses of your audience; ears, eyes and minds. And help them understand your products and services in a fun, memorable and entertaining way. Thus compelling them to take action.

So what are you waiting for? Contact me now! And I will draw a great whiteboard video for you.

Our Whiteboard Animation Service’s Features

Planning to get a whiteboard video for your product, service or business? Now all you need to do is order the deal package and get a high quality whiteboard video for your business.

Our whiteboard video service includes:

 • ✔ Modern animations
 • ✔ Professional Voice Over – USA & UK accents
 • ✔ Audio sync
 • ✔ 1080HD
 • ✔ Background Music
 • ✔ Pictures, logo Intro/Outro
 • ✔ 12 days delivery time (extra fast delivery is available, contact us first)
 • ✔ Unlimited Revisions and more

Unlimited revisions regarding our work (script changing not apply you must send me final script for video when you order)

Whiteboard Animation Prices

60 Seconds Whiteboard Video is just $120 (Including Voicever and sync)

P.S. We will calculate the video duration and price according to your scirpt.

whiteboard animation explainer video

How to Order A Whiteboard Animation

Here is the deal: 

 • Just send us your script and get a quote according to your written script’s length. 140 words script equals 60 second video.
 • When we agree on price, we will send you a payment link for a deposite (%50 of the quote)
 • We will send your video after we complete it for your request for change.
 • When you completely satisfied we deliver the final work and you make the balance payment.

PLEASE PROVIDE US THE FOLLOWING:

 • A written script (required in every order)
 • Logo and Website URL (optional)
 • Your 2-3 images (optional)

Thank you for your interest. If you have any clarifications or questions, please send us a message first.

Frequently Asked Questions

What do you require in order to start working?

You need to provide a product description, written script, logo, images (oprional) and any other asset that you think I will need to start working on your project.

Can you create a storyboard?

Yes, I am making the scenes according to your script’s meaning. So you don’t need to explain all visual details. However if you want me to make your storyboard, just send it to me before you order and i will inform you accordingly.

What voiceover options do we have?

When you place your order, i am offering you 2 options of American Accent male and female voiceover. However if you prefer British Accent just inform me and i will send you the samples accordingly.

How many words can fit into a 30 seconds video?

As a rule of thumb: 30 seconds video time can contain approx 75 words of voice over. 60 seconds video time can contain approx 150 words of voice over. 90 seconds video time can contain approx 225 words of voice over. And so on…

Do you offer any other styles of animated videos?

Yes we make 2D animation expainer videos as well…

Do you offer videos in any languages other than English?

Yes, but you need to contact me first.

Want to have an awesome whiteboard animation explainer video? Just send us your written script and we can make a great whiteboard animation video that engage your audience.

Concact us now: satis@emirmedya.com

 

Video Pazarlama İle Etkili Reklam Daha Çok Satış

Video Pazarlama İle Etkili Reklam Daha Çok Satış

Son yıllarda medya ve reklamcılık alanında o kadar büyük çaplı bir değişim yaşanıyor ki, bu değişime ayak uyduramayan işletmeler oldukları yerde sayarken, yenilikleri iyi takip eden şirketler ise karlılıklarını çok hızlı bir şekilde arttırabiliyorlar. Son zamanların en revaçta kavramlarında biri de video pazarlama İngilizce ifadesiyle “video marketingdir”. Eskiden yeni ve pahalı olarak görünen şeyler şimdilerde artık hayatımızın gerekleri arasına girdiler. İnternet kullanımı da bu konulardan birisidir. İlk çıktığı zaman, internete bağlanmak için duyduğumuz modem cızırtısını hepimiz bugün gibi hatırlarız. Şimdilerde ise internet oldukça süratli ve de herkes tarafından kullanılır duruma geldi. Yalnızca hızı artmakla kalmadı, akıllı telefonlarla ceplerimize kadar girdi.

İntvideo-pazarlama-teknikleriernetin yaşamımızı kuşatmasıyla beraber birçok şey de gelişti. Listenin en başında da ticaret hayatında yaşanan gelişmeleri söyleyebiliriz. Şirketler internet sayesinde sadece verimliliklerini arttırmadılar, aynı zamanda yeni alıcılara ulaşarak satışlarını ve karlılıklarını da ilerletmiş oldular. Aslında internet markalar için, bütün dünya genelinde ürün ve hizmet satabilen haftanın her günü ve her saati açık bir mağaza durumuna geldi.

İnternet dünyasında yaşanan gelişmeler sadece şirketlere değil, internetten gelir sağlamak isteyen insanlara da büyük avantajlar sağlıyor. Şimdi kim istese bir kaç dakikada bir internet sitesi kurup facebook, instagram ve twitter benzeri sosyal medya sayfalarına sahip olabiliyor ve işte bu hesaplardan ürün tanıtımı yaparak kazanç sağlayabiliyor.

Tam da bu aşamada başarılı olmak için iki ana konu karşımıza geliyor. Birincisi, marka ve ürünlerimizi en güzel şekilde nasıl tanıtabiliriz. İkinci faktör de aşırı rekabet içinde daha çok internet kullanıcısına ne şekilde ulaşırız konusudur. Biliyoruz ki internet ortamında, daha çok ziyaretçi eşittir daha çok satış, o da eşittir daha fazla kârlılıktır.

Video Pazarlama Neden Önemlidir?

İşte bu 2 sorunun aşılmasında kullanılabilecek konu ise video marketing yöntemleridir. İnsanlar, yazılı tanıtımlardan daha çok videolu reklamlara ilgi göstermektedirler. Bu sebeple reklam faaliyetlerimizde tanıtım videolarının gücünü kesinlikle kullanmak durumundayız. Öyleyse, ilginç ve akılda kalıcı reklam için videolara ihtiyacımız olduğu gerçeğini görmezden gelemeyiz.

Emir Medya olarak bizler sizin bu ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde hizmet vermeyi amaçlamaktayız. Sizin için; işinizi, ürün ve hizmetlerinizi veya websitelerinizi tanıtan harika videolar hazırlarız. Hazırladığımız söz konusu animasyon videolarını da hem twitter, facebook gibi sosyal medya sayfalarınızda efektif tanıtım yapabilmek için kullanabilirsiniz. Hem de Youtube’a yükleyerek milyonlarca insana ulaşma olanağı elde edebilirsiniz.

Bununla birlikte doğru teknikler kullanırsanız, Youtube’a yüklediğiniz video reklamlarının bir kaç dakikada Google ilk sayfada geldiğini test edebilirsiniz. Böylelikle doğal arama sonuçları arasında bir çok sitenin önüne geçerek ücretsiz ziyaretçi alabilirsiniz. Bunun için de sizlere seo hizmetleri sunmaktayız. İsterseniz web siteleriniz için, isterseniz sosyal medya hesaplarınız veya youtube videolarınız için güçlü seo teknikleri uygulayarak rakiplerinizin bir kaç adım önüne geçebilirsiniz.

Etkili Tanıtım Videoları

Şimdi, video pazarlama konusunda sunduğumuz hizmetlerimize bir göz atıp sizin için en uygun çözüm konusunda bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizin için hazırlayacağımız ilginç ve akılda kalıcı tanıtım videolarıyla ürünlerinizi pazarlayarak müşteri portföyünüzü genişletebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

2D Animasyon tanıtım videosu hizmetimizle ilgili, örnek çalışmalar, video hazırlama süreci ve animasyon fiyatları gibi konularda ayrıntılı bilgi almak için bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, dikkat çekici ve akılda kalıcı olmasıyla bilinen whiteboard animasyon video hazırlama konusunda da sizlere en kaliteli hizmeti en uygun fiyatlarla sunmak için her zaman hazırız. Gerek web sitenize giren ziyaretçilere marka ve hizmetlerinizi anlatmak, gerekse sosyal medyada marka bilinci oluşturmak için bu eğlenceli reklam aracını kullanmayı ihmal etmeyin.

İnternet üzerinden satış yapabilmek için kendi ürününüz olmasına da gerek yoktur. Günümüzde çok yaygın olarak kullanılan, affiliate marketing programlarına entegre olarak da kazanç elde edebilirsiniz. Eğer satış ortaklığı programlarıyla internette pazarlama yapıyorsanız, yine aynı şekilde size harika tınıtım videoları hazırlayabiliriz.