Whiteboard Animasyon

Whiteboard Animasyon

Beyaz Tahta Tanıtım Videoları

Reklamcılık alanında gününüzde çok çeşitli tanıtım araçları kullanılmaya başladı. Bunlardan biri de beyaz tahta olarak da ifade edilen whiteboard animasyon video reklamlarıdır. Kendine has bir tekniği olan bu whiteboard tanıtım videolarının en önemli özelliği, videoyu izleyenlerin her saniyede ilgi seviyelerini yüksek tutmasıdır.

Etkili bir tanıtım çalışmasının ilk hedefi de tam olarak budur. Sonuçta insanlar gün boyu akıllı telefonlarından ve bilgisayarlarından özellikle sosyal medya ve diğer sanal ortamlarda reklam içerikleriyle karşılaşıyorlar. İnsanlar bir içeriğin ilgi çekici olup olmadığına birkaç saniyede karar veriyor ve ilgisini çekmeyen bir videonun tamamını izlemeden kapatıp geçiyorlar.

Whiteboard Animasyon Nedir?

Whiteboard animasyon, aslında güçlü bir hikaye anlatma tekniğidir. Tabi burada çocuk hikayelerinden bahsetmiyoruz. Anlatılan hikayeden kastımız markanızın, ürün ve hizmetlerinizin önemli avantajlarını ön plana çıkaracak şekilde senaryo yazma tekniklerine göre hazırlanmış video özel sunum metinleridir.

Bir ressamın resimleri hızlı bir şekilde çizdiği (veya öyleymiş gibi görünen) whiteobard animasyon videoları, marka ve ürünleriniz için yazılmış bu hikayeleri anlatmak için en elverişli tanıtım araçlarından biridir. İyi bir whiteobard video, her saniyesinde neler olup biteceğine dair insanlarda merak uyandırır. Bunun için doğru tekniklerle hazırlanmış olması, belli bir tempoda kaliteli bir müzik eşliğinde sunum yapılması ve seslendirme konusunda vurgu ve tonlamaların yerinde olması gerekir. Whiteboard animasyon videolarının güçlü özelliklerinden biri de karmaşık mesajları bile basitleştirerek anlatma fırsatı vermesidir. Bu yönüyle harika bir eğitim ve sunum aracı olarak kullanılmaya çok uygundur. Böylece sıkıcı konuları bile eğlenceli ve ilgi çekici bir anlatıma dönüştürebilirsiniz.

Whiteboard Animasyon Ne Zaman ve Nerede Kullanılır?

Sayfalar dolusu yazı yazarak anlatabileceğiniz bazı süreçler ve fikirleri animasyon videolar ile saniyeler içinde çok etkili ve akılda kalıcı şekilde hedef kitlenize anlatabilirsiniz. Üstelik günümüzde kimse bir düşünce veya projeyi anlamak için sayfalar dolusu yazı okumak istemez. Buna göre beyaz tahta animasyon videoları hazırlayıp insanlara ulaştırma yollarını şöyle özetleyebiliriz:

Web siteniz için Animasyon Video

Sitenize giren insanlar, markanızı ve yaptığınız işi kısa sürede anlamak için bir şeyler ararlar. Bunun için web sayfanızı hızlı bir şekilde gezmeye başlarlar. Eğer aradıkları şeyin sitenizde olmadığına kanaat ederlerse hızlı bir şekilde sitenizi terk ederler. Belki de siz onların işine yarayan bilgileri sitenizdeki makalelerle uzun uzun anlatmış olabilirsiniz. Ancak ziyaretçilerinizi, sitenizi daha detaylı incelemeleri için onlara aradıkları şeyin sizde olduğunu çok kısa bir sürede göstermeniz gerekiyor. Bunun için de ziyaretçilerinizin en çok giriş yaptıkları sayfada (genellikle site ana sayfasında) bir whiteobard animasyon video yerleştirerek bunu kolayca yapabilirsiniz.

Facebook, Twitter ve Instagram Hesaplarınızda Markanızı Tanıtın

Whiteboard beyaz tahta animasyon videoları için en uygun platformlar arasında ilk sıralarda sosyal medya hesaplarınız olmalıdır. İnsanlar sosyal medyayı artık çok daha sık kullanıyorlar ve yazı ve resimlerden çok videolar orada da çokça izleniyor, beğeniliyor ve paylaşılıyor. Bu yönüyle viral (virüs gibi yayılan) bir etki ile markanızı sosyal medyada tanıtmak için animasyon videoların gücünü facebook, instagram ve twitter gibi hesaplarda mutlaka kullanın.

Eğitimde Video Kullanımı Öğrenmeyi Kolaylaştırır

Birine bir şey öğretmenin en iyi yolu onu eğlenceli bir şekilde sunmaktır. Eğitim içeriklerinizin tamamı için olmasa da giriş kısmında dikkatleri konuya çekmek için whiteboard animasyon videolar harika işler çıkarabilir. Eğitim vereceğiniz insanlar öğrencileriniz olabileceği gibi şirket içi personel eğitimleri de veriyor olabilirsiniz. Eğitim alacak kişiler kim olursa olsun dikkat çekici ve akılda kalıcı özelliği ile animsyon videolar başarılı bir öğrenme sürecinde çok işinize yarayacaktır.

Youtube Kanalı Çok Elverişlidir

Youtube.com sitesi Google’dan sonra dünyanın en büyük ikinci arama motorudur. İnsanlar web siteleri yerine aradıkları şeyi video içerikleriyle bulmak isterler. Eğer markanız için halen bir youtube kanalı açmadıysanız hemen açın ve insanlar orada yaptığınız işle ilgili arama yaptıklarında rakiplerinizle birlikte orada bulunabilir olun.

Whatsapp Üzerinden Yeni Müşteriler Kazanın

Şimdilerde Whatsapp, özel mesajlaşmanın dışında iş amaçlı olarak da sıkça kullanılmaya başladı. Bunun daha da gelişip artacağına şüphe yoktur. Artık birçok websitesi iletişim için Whatsapp numaralarını müşterilerine sunuyor. Whatsapp üzerinde insanlar her gün kendi arkadaşlarıyla ve dahil oldukları gruplarıyla eğlenceli videoları da paylaşıyorlar. Unutmayın resim ve yazılı reklamlara göre video içerikleri çok daha güçlüdür. Siz de kendi işinizde bu gücü kullanın.

Yeni İş Fikirleri ve Startup Sunumları için Animasyonun Gücünü Kullanın

Bir yatırım almak için yeni iş projenizi veya Startup fikrinizi özel bir gruba anlatmanız gerekebilir. Sunum yaparken lafı çok dolandırıp süreyi uzatarak sizi dinleyen insanları sıkmamak hayati derecede önemlidir. Başarılı bir sunum için animasyon videolar harika bir başlangıç yapmanızı sağlayabilir. Çünkü bu videoların en büyük özelliği bütün projenizin en etkili bir özeti niteliğindedir. Sadece birkaç dakikada animasyon video sunumu ile başarılı bir başlangıç yaptıktan sonra, işinizle ilgili daha ayrıntılı bilgileri aktarmaya başlayabilirsiniz. Animasyon sunumu ile etkilenmiş olan insanlar artık sizi daha istekli bir şekilde dinleyeceklerdir. Animasyon sunumundan sonra hiçbir şey anlatmayıp sadece soru cevap bölümüne bile geçebilirsiniz. Sonuçta insanları etkilediniz ve işinizle ilgili merak uyandırdınız. Artık çok daha özgüvenle sunumunuzu tamamlayıp yatırımın ayrıntılarını kendinizden emin bir şekilde konuşabilirsiniz.

Whiteboard Animasyon Video Hazırlama Süreci Nasıl İşliyor?

Emir Medya olarak uzun bir süredir yüzlerce animasyon tanıtım videosu projesini %100 müşteri memnuniyeti ile teslim ettik. Marka ve ürünlerinizi akılda kalıcı bir şekilde anlatan whiteboard animasyon tanıtım videoları hazırlamak için aşağıdaki süreci takip ediyoruz.
  • Öncelikle bizimle iletişime geçip ne hakkında bir tanıtım videosu istediğinizden bahsediyorsunuz.
  • Sizin için en uygun video formatı, video süresi ve çalışma tarzını ve fiyat konusunu belirliyoruz.
  • Projeniz için bir miktar iş avansı ödemesini banka hesabımıza gönderdiğiniz zaman çalışma sürecini başlatıyoruz.
  • Reklam projenizle ilgili önemli bir detayı atlamamak adına size senaryo sorularımızı gönderiyoruz.
  • Bu sorulara vereceğiniz cevaplara ve ek açıklamalarınıza göre animasyon senaryosu yazıp kontrolünüz için size dönüş yapıyoruz.
  • Senaryoda değiştirmek istediğiniz hususlar varsa bu revizeleri yapıp sunum metninizi son haline getiriyoruz.
  • Senaryoya onay verdiğiniz zaman seslendirme işlemine, ardından videonuzu hazırlamaya başlıyoruz.
  • Seslendirme ve müzik eşliğinde hazırladığımız videonuzu size gönderip değiştirmek istediğiniz bir şey varsa bildirmenizi rica ediyoruz.
  • Varsa son revizeleri de yaparak whiteboard animasyon tanıtım videonuzu mp4 formatında 1920x1080p) full hd olarak teslim ediyoruz.
  • Son olarak teslim aldığınız videodan tam olarak memnun kaldığınızda, kalan ödemenizi hesabımıza transfer ederek çalışma sürecimizi sonlandırmış oluyoruz.

Whiteobard Animasyon Tanıtım Videosu Fiyatları

Piyasada fiyatlar genellikle video süresine göre hesaplanıyor. Bu işi yapan pek çok kişi ve kurum var ve whiteobard animasyon fiyatları gerçekten çok değişiklik gösteriyor. Reklam ajansları 1 dakika animasyon için 3-5 bin TL’den başlayan fiyatlar verirken, freelancer olarak çeşitli platformlarda faaliyet gösteren tasarımcılar 1 dakika için 500 TL ye kadar fiyat verebiliyor.

Bu fiyatlar hesaplanırken, animasyon senaryosu yazma ücreti, seslendirme ücreti ve animasyon video yapımında kullanılan program için ödenen ücretler de etkili oluyor tabi. Burada önemli olan her bir sürecin kalitesini ölçebilmektir. Ancak sektörün içinde olmayan biri olarak bu kalite ölçümünü yapabilmeniz o kadar kolay değildir. Bunun için size verilen fiyat teklifi ile teklif veren birey veya ajansın referans çalışmalarını kıyaslamak en mantıklı çözümdür.

Emir Medya ekibi olarak bizler, en yüksek kalitede ilgi çekici whiteboard animasyon videoları sizlere en uygun fiyatlarla sunuyoruz. Yukarıda video hazırlama sürecinde belirttiğimiz her şey dahil 1 dakika whiteboard animasyon videoyu 1400 TL’den hazırlıyoruz.

(Bu fiyatlar zaman içerisinde küçük değişiklikler gösterebiliyor. Bu yüzden sipariş süreci başlamadan önce bizimle iletişime geçip fiyat teklifi almanızı rica ederiz.)

1 Dakika Whiteboard Animasyon Fiyatı 1400 TL

100-110 kelime civarında senaryo yazma, seslendirme, müzik ve görsel animasyon video hazırlama bu fiyata dahildir.

Not 1: Animasyon video fiyatları 1 dakika birim fiyat üzerinden hesaplanıyor demiştik. Tanıtımı yapılacak ürün, hizmet veya markanızın özelliklerine göre bazen bu süre uzayabiliyor. Video süresi genellikle senaryo yazım sürecinde netleşmiş oluyor. Yani eğer senaryonuz sizin revizelerinizle birlikte 150-160 kelimeye kadar uzarsa, video süreniz bir buçuk dakikaya kadar uzayacak demektir. Bu durumda iki seçenek sunuyoruz. Ya video süresini bir buçuk dakikaya göre revize ediyoruz. Veya senaryonuzu 1 dakika süreye ayarlayacak şekilde yeniden yazıyoruz.

Not 2: Bir dakikadan kısa video fiyatları biraz daha farklı oluyor. Örneğin 30 saniye civarında bir animasyon vidoeyu 900 TL’den hazırlıyoruz. Bunun için senaryonuzun 50-55 kelime civarında olması gerekiyor.

En İyi Whiteboard Animasyon Videoyu Hazırlamak İçin 10 İpucu

Yukarıda bu güçlü pazarlama aracını hazırlama konusunda doğru teknikler olduğundan bahsetmiştik. Şimdi işiniz için en iyi whiteboard videoyu hazırlarken dikkat etmeniz gereken 10 ipucu paylaşıyoruz.

1) Animasyon Senaryosunda Hikaye Anlatımının Gücünü Kullanın

İyi bir hikaye anlatımı herkesi etkiler. İnsan yaratılışı olarak, soyut kavramlardan ziyade betimleme ile somutlaştırılmış hikayelerden etkilenir. Bu yüzden onları etkilemek istiyorsanız tanıtım videolarınızda onlara bir şey satmaya çalışmayın. Mesajlarınızı hikaye anlatım tekniği ile etkili bir şekilde sunabilirsiniz. Hemen burada çok önemli bir şeyi hatırlatmakta yarar var. Whiteboard animasyon senaryosu yazma aşamasında hikayenizi kurgularken kendi ürünlerinizin özelliklerine odaklanmak yerine, hedef kitlenize ve onların yaşadıkları probleme odaklanmalısınız. Hedef kitlenizin problemlerine odaklanmak onların ilgisini çekmenizi ve bir empati geliştirmenizi sağlayacaktır.

2) Hareketli Karakterler Kullanın

Bazen internette dolaşırken örneklerini görmüş olabilirsiniz. Kara kalemle çizim yapan el her şeyi çiziyor ama karakterler hareket etmiyor. Bu durum videonun biraz donuklaşmasına ve duyguları karşı tarafa tam olarak aktaramamanıza neden olabilir. Hareketsiz karakterler yerine hareket eden (animasyon) karakterleri tercih edin. Whiteboard animasyon videolarda hikaye anlatım tekniği ile hazırlanmış senaryonuzu canlandırırken hareket eden karakterler müşterinizi temsil edecek ve onların hikaye ile direk olarak bağ kurmasını sağlayacaktır. Hareketli karakterlerin bazı eylemleri senaryondaki duyguları güçlendirmek için önemlidir. Mesela oluşturduğunuz karakter videonun ilk bölümlerinde kafası karışık veya mutsuzken, sizin markanızla tanıştığında birden şaşırıp sevinebilir ve son bölümde mutlu ve heyecanlı olabilir. Tüm bu duyguları videoda görsel olarak vurgulayan animasyon karakteriniz, müşterilerinizin problemini çözmede sizin markanızın ne kadar etkili olduğunu en iyi şekilde temsil edip pekiştirmede en önemli öğelerden biridir.

3) Geleneksel Tarzınızı Koruyun

Bir whiteboard videonun geleneksel tarzı 3 temel unsurdan oluşur; Beyaz tahta (beyaz video zemini), Sürekli olarak çizilen siyah yazı ve öğeler ve çizim yapan bir el. Bu üç temel unsuru video içerisinde biraz esnetebilirsiniz ancak, çok fazla değişik öğeler kullanmak video tarzını whiteboard sitilinden uzaklaştıracaktır.

4) Önemli Detayları Renklendirin (Ama çok abartmayın)

Bir önceki maddemizde whiteboard video tarzının geleneksel yapısında siyah beyaz renkleri olduğunu ifade ettik. Ancak monotonluktan uzaklaşmak ve önemli detayları vurgulamak adına biraz inovasyon hiç fena olmaz. Önemli detayları kırmızı yazılarla veya renkli öğelerle ifade etmek etkili bir anlatım sağlayabilir. Ancak bunu abartırsanız, geleneksel whiteobard sitilini terk edip karman çorman bir görüntüye sebep olabilirsiniz. Unutmayın 2D animasyon videolar gibi rengarenk bir çalışmaya alternatif bir video tarzından bahsediyoruz. Bu renklendirme işini abartacaksanız direk olarak tamamen renkli sahne ve karakterlerden oluşan 2D animasyon video hazırlamayı düşünmelisiniz.

5) Çizim Yapan El Olmazsa Olmaz

Whiteboard videoların resim yapan bir ressamı izlemek gibi olduğunu söylemiştik. Kullandığınız program ile yazıları ve öğeleri başla efektlerle de sahnenize dahil edebilirsiniz. Ancak bu videonuzu whiteboard olmaktan çıkarır. Yine geleneksel yapıya sadık kalma kuralımızı hatırlatarak, çizim yapan el efektinin her öğede olmasa bile her sahnede mutlaka olması gerektiğini unutmayın.

6) Duygusal Referanslar Kullanın

Whiteboard animasyon videoları karmaşık mesajları basitleştirerek anlatmanın en iyi yolu olduğunu söylemiştik evet. Ancak sadece basit bir anlatım ilgi çekici olsa da yeterince eğlenceli ve akılda kalıcı olmayabilir. Videonuzun akılda kalıcı olması için izleyicilerin duygularına hitap etmekte fayda vardır. Mutluluk, duygusal veya nostalji bir pasaj ve esprili bir anlatım videonuzu unutulmaz hale getirebilir. Tabi her şeyde olduğu gibi bu duygusal öğeleri de mutlaka kullanayım derken abartıya kaçmamak gerekir.

7) Birbiri ile Bağlantılı Sahne ve Çizimler Kullanın

İyi hazırlanmış bir whiteobard animasyon video izleyicilerin ilgisini daima çekecektir. Çünkü izleyenler bir sonraki sahnede neler olacağını merak ederler. Çünkü videonun başında verdiğiniz mesajı aldıklarında sonrasından nasıl devam edeceğinizi görmek isterler. İzleyicinin beklentilerine karşılık verebilmek adına çizimlerinizi ve sahnelerinizi mümkün olduğu kadar birbiri ile bağlantılı olarak tasarlamalısınız. Tabi ki bazen beyaz tahtayı temizlemek de gerekir ancak hikayenizi çok fazla parçaya ayırarak dikkati dağıtmamak için bunu en az sayıda yapmak isabetli olacaktır.

8) Whiteboard Animasyon Videonuza Kaliteli Seslendirme Ekleyin

Seslendirme, bir tanıtım videosunun en önemli öğelerinden biridir. İster 2D animasyon video, isterseniz resimlerden oluşan bir powerpoint slayt ya da bir whiteboard video hazırlıyor olun, mesajınızın etkili olabilmesi için mutlaka seslendirmeli bir video olmalıdır. Videonuzdaki sahneler bir müzik eşliğinde akıp giderken, sevimli karakterleriniz birtakım eylemleri gerçekleştirirken, hikaye anlatım tekniğini seslendirme olmadan tamamlamayı düşünmek imkansızdır. Senaryonuzu görsel olarak sahnelerken vurgu ve tonlamaları yerinde, senaryonuzun anlamına göre temposu ayarlanmış kaliteli bir seslendirme ile hikayenizi yüksek sesle anlatmalısınız.

9) Video ile Seslendirme Senkronizasyonuna Dikkat Edin

Animasyon videoları başarılı kılan en önemli unsurları, iyi bir senaryo, hareketli karakterler, profesyonel seslendirme ve eğlenceli bir müzik olarak sıralayabiliriz. Senaryo seslendirme konusunun önemini de biraz önce belirtmiştik. Elbette tüm bunlar birbiri ile uyumlu ve ahenkli olduğu sürece sanatsal bir değer kazanacaktır. Whiteboard animasyon tanıtım videosunun görsel sahneleri bir mesajı anlatmaya başlamışken seslendirme başka bir şey söylüyorsa, bu projedeki unsurların ne kadar kaliteli ve pahalı olduğunun da bir önemi kalmayacaktır. Halbuki seslendirme eşliğinde görsel olarak canlandırılan sahneler tam bir uyum içerisinde sunulduğunda, tıpkı bir orkestranın harika bir sanat eserini icra etmesi gibi mükemmel bir sunum ortaya çıkmış olacaktır.

10) Harekete Geçirici Mesajı Unutmayın

Bu konuyu birinci madde olan animasyon video senaryosu yazma aşamasında içerik olarak ayarlamış olmanız gerekir. Senaryonun yani sunum metnin sonunda izleyenleri harekete geçirecek olan eyleme çağrı bölümünü mutlaka düşünülmelidir. Harekete geçirici mesaj sırası geldiğinde videonun görsel kısmında da açık ve sade bir şekilde işlenmelidir. Tam videonun sona erme aşamasında ürün ve hizmetlerinizle ilgili başka özellikler veya ilave mesajlar vermeye çalışmak bütün videonun etkisini sıfırla çarpmak anlamına gelecektir. Bu yüzden en son bölümde bir logonuz ile web adresinizi ya da bir telefon numaranızı belirterek insanların verdiğiniz mesajla ilgili ayrıntılı bilgi için size ulaşmalarını sağlamalısınız.

Fiyat Teklifi Alın

Harika bir animasyon video veya seslendirme. Nasıl bir çalışma istediğinizden bahsedin…

Teklif İsteyin

E-posta Adresimiz: satis@emirmedya.com

Telefon: +90 533 726 02 22

Whatsapp

+90 536 704 01 90
Paylaşmak Güzeldir: